Home Over ons Actueel Prinsjesdag 2027

Prinsjesdag 2027

Voor wat betreft onze dienstverlening voorlopig weinig definitieve stappen. Onderstaand een overzicht van een aantal gepresenteerde onderwerpen die relevant zijn binnen ons vakgebied.

Maximumdagloon, AOW-leeftijd en maximale WW-duur

De aangekondigde verlaging van het maximumdagloon met 20% gaat niet door. Dit betekent dat de maximale hoogte van verschillende uitkeringen die het UWV berekent, op dit punt niet verandert.

Ook ziet het kabinet af van het plan om de AOW-leeftijd één op één te laten stijgen met de levensverwachting. Dit betekent dat de AOW-leeftijd niet automatisch bijgesteld wordt als Nederlanders gemiddeld ouder worden.

De geplande verkorting van de maximale WW-duur van 24 naar 12 maanden is met één jaar uitgesteld en gaat naar verwachting in op 1 januari 2029.

Hervorming van de WIA

Het kabinet wil het arbeidsongeschiktheidsstelsel eenvoudiger en beter uitvoerbaar maken. In dat kader zijn gesprekken met werkgevers en vakbonden nodig, waarbij de mogelijke afschaffing van de IVA en het duurzaamheidscriterium belangrijke onderwerpen zijn.

Om de druk op de sociaal-medische beoordelingen bij het UWV te verminderen, wil het kabinet de taakverdeling tussen verschillende disciplines binnen WIA-beoordelingen verbeteren en de samenwerking tussen verzekeringsartsen en bedrijfsartsen intensiveren. Daarnaast wil het kabinet, naast het standaardformulier dat momenteel bij herbeoordelingen wordt gebruikt, strengere voorwaarden invoeren voor WIA-herbeoordelingen.

Preventie van arbeidsongeschiktheid

Het voorkomen van ziekte en uitval is belangrijk voor het kabinet. Daarom wil het kabinet meer aandacht voor gezonde en veilige arbeidsomstandigheden. Onderzoek moet uitwijzen hoe we sterker kunnen inzetten op de preventie van mentale klachten. Ook worden financiële prikkels verkend die werkgevers stimuleren om meer te investeren in preventie.

Zwaar werk en duurzame inzetbaarheid

Het kabinet werkt aan een nieuwe subsidieregeling voor maatregelen die belastende werkzaamheden, zoals fysieke belasting, hoge werkdruk en onregelmatige werktijden, structureel helpen voorkomen of verminderen.

Asbest en beroepsziekten

Het kabinet zal de aangescherpte EU-asbestrichtlijn verder integreren. De nieuwe regels moeten werknemers beter beschermen tegen de risico’s van asbest door strengere voorschriften en een lagere blootstellingsgrens.

Compensatieregeling transitievergoeding

De eerder voor 2027 geplande afschaffing van de compensatie voor de transitievergoeding bij ontslag na langdurige arbeidsongeschiktheid is met één jaar uitgesteld. Werkgevers kunnen daardoor ook in 2027 nog compensatie aanvragen. Het kabinet werkt daarnaast aan een bredere hervorming van de transitievergoeding.

 

Niet alle plannen en maatregelen zijn al definitief, maar duidelijk is dat er de komende jaren veel veranderingen op stapel staan. Wij houden je graag op de hoogte!